Google detaily, které vám pomohou nastavit funkci „lazy loading“ pro co nejlepší SEO výsledky.

Společnosti SEO se těší na novou „lazy loading“ dokumentaci od Google.
 
 
Google nedávno vypustil nový pomocný dokument, který byl zaměřený na pomoc správcům webu a společnosti SEO, aby jim zajistil jejich líně načítajícím stránkám obsah, který může být procházen, indexován a v poslední řadě ohodnocen ve výsledcích vyhledávání Google. 

Proč by vás to mělo zajímat?

Více a více správců webu a vývojářů hledá cesty, jak zkrátit čas načítání a hlavně jak ušetřit uživatele od načítání ne příliš důležitého či skoro neviditelného obsahu na stránce do té chvíle, dokud se na právě viditelné stránce uživatele nezobrazí (tedy dokud na něj nesjedete kolečkem myši, bude „nenačtený“). To všechno poskytuje funkce „líného načítání“, dokud není obrázků třeba, tak zůstanou v „připraveném“ režimu. Společnosti SEO se čím dál více o tuto funkci starají, protože chtějí zajistit, aby takovýto způsob načítání byl vůbec možný prohlížet uživateli Google a aby jej Google mohl bez problémů indexovat. Pokud implementujete „líné načítání“, aniž byste se zamysleli nad tím, jak vlastně Google objeví ten váš obsah, který je skryt mechanismem líného načítání, tak poté riskujete to, že možná se obsah vůbec neobjeví ve výsledcích vyhledávání nebo, a to je nejhorší, nebude vůbec ohodnocen.
 
Google jasně stanovil, že byste se měli postarat o to, aby se obsah načetl, jakmile uživatel sjede kolečkem myši na danou stránku či se zkrátka obrázek objeví na obrazovce. Bez toho, Googlebot pravděpodobně obsah neuvidí taky. A k tomu ještě navíc musíte poskytnout Google unikátní odkaz každé sekce, kterou by uživatel mohl sdílet nebo přímo navštívit, jinak nebude Google podporovat tyto infinite scrolling stránky, tedy takové stránky, kde se veškerý obsah dané URL načte na jednu dlouhou stránku, kterou si následně může uživatel jednoduchým kolečkem myši prohlížet. Google také doporučuje používat historii API, abyste mohli updatovat URL kdykoliv, když se obsah načte dynamicky.
 
A samozřejmě nesmíte zapomenout testovat, testovat a znovu testovat. Google doporučuje používat Puppeteer skript pro místní testování vašich implementací, což je Node.js knihovna pro kontrolu „headless“ chromu, tedy těchto nekonečných stránek.
 

Více o tom, co se stalo

  • Martin Splitt ze společnosti Google oznámit tyto nové dokumenty pro vývojáře via Twitter, kde je i citoval jako brzký pohled na verzi jedna těchto dokumentů.
  • To všechno oznámil týden nebo i více po tom, co SPlitt a John Mueller z Google zmínili, že pracují na takovýchto dokumentech na Webmaster hangout. Tento Hangout zmiňoval hned několik technik stránek líného načítání.
  • Google také doporučuje zkontrolovat jejich nový dokument dynamického vykreslování, protože to může v některých situacích pomoci.